Koszyk0
Zobacz opinie klienta

Kontakt

Infolinia
727 632 862 (stawka połączenia lokalnego)

Adres
Ogrodowy Salon
ul. Badylarska 21
02-484 Warszawa

Mail
info@ogrodowysalon.plSkrzynia technorattan Winnipeg
Poznaj style w meblarstwie

Krótka historia meblarstwa

            Pierwsze meble powstały w starożytnym Egipcie głównie z cydru i z drzewa figowego znanego pod nazwą sykomory. Egipcjanom były potrzebne funkcjonalne siedziska. Większość mebli była nieco prymitywna pod względem konstrukcji i wykorzystanych materiałów ze względu na ograniczony dostęp do narzędzi. Do produkcji mebli w tamtych czasach używano głównie piły, siekiery i dłuta. Pierwsze meble takie jak łoża, skrzynie i taborety składane cechowały się prostotą i zostały stworzone ze skóry i drewna. Niektóre z nich nierzadko miały specjalne, wygięte oparcia, co miało wpływać na wygodę użytkowania. Dopiero wraz z postępem cywilizacyjnym meblarstwo zaczęło się rozwijać, a do tworzenia mebli wykorzystywano większą ilość surowców. Z biegiem czasu nastąpiła otwartość na rozmaite style, a dużą rolę odegrała tu architektura. Co ciekawe historia meblarstwa jest nieco krótsza niż historia architektury, ale nie brakuje w niej wielu niejasności. Nie trudno jednak dostrzec, że nazewnictwo mebli jest inspirowane nazwami rodem z architektury.

Pierwsze style w meblarstwie w okresie gotyku, renesansu i baroku

            Styl gotycki swoje początki zawdzięcza XI-wiecznej Francji. W tamtym okresie meble tworzone były na wzór starożytnych mebli skrzyniowych, w których dominowały ciężkie deski, ciemne kolory. Przekształcano te deski w  masywne, narożnikowe słupy. Gatunkiem drewna, który w tamtych latach był chętnie wykorzystywany do produkcji mebli był dąb. Dąb wykorzystywano od XII aż do XVI wieku. Co ciekawe, większość materiału importowano z Europy i doceniano dąb jako tworzywo niezwykle wytrzymałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Przełomowym momentem w meblarstwie było wynalezienie piły wodnej, która umożliwiała wygodne i szybkie cięcie cienkich desek. Tak właśnie powstały pierwsze szafy stworzone ze słupów i ramowo-płytowych konstrukcji. 

W czasie trwającego renesansu w meblarstwie nastąpiło odrodzenie dawnych tradycji. To tu wyraźnie widać zapoczątkowany w starożytności i rozpowszechniony w gotyku trend na piękne, bogato zdobione skrzynie. Doceniano je nie tylko za pojemność, ale przede wszystkim za ogromne walory użytkowe. W niektórych domostwach służyły także jako meble do siedzenia lub stoły, inni używali ich jako schowków podróżniczych. Niektóre z nich były łączone z bogato zdobionymi ławami, inne zaś traktowane były jako osobne meble. Skrzynie pełniły funkcję współczesnych siedzisk, a niegdyś były używane jako łoża. W dawnym meblarstwie narożniki starannie zaokrąglano, wzbogacono je o boczne oparcia, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się z wygodnych i funkcjonalnych kanap. W okresie renesansu szczególną popularność zdobyły bogato zdobione trony, które pełniły funkcję mebli reprezentacyjnych. Tego rodzaju meble zdobiły główne wnętrza książęcych pałaców. W tej epoce również chętnie korzystano z drewna dębowego doceniając go za wytrzymałość i uniwersalność.

Dopiero w XVII wieku nastąpił przepych w projektowaniu mebli, które zyskały więcej ozdób, a to za sprawą transformacji artystycznej o nazwie barok. Ten styl szczególnie wykształcił się we Francji za czasów Ludwika XIV. Ten okres przyczynił się do rozwoju przemysłu meblarskiego w całej Europie, dzięki czemu wyraźnie widać podział w meblarstwie na dwie, odrębne grupy. Pierwsza z nich obejmowała meble szlachetne i dopracowane w każdym szczególe, dedykowane na dwory królewskie. Do tego typu prac zwykle zatrudniano utalentowanych rzemieślników i artystów, a meble bogato zdobiono korzystając z drogich materiałów. Druga grupa to grupa pełna skromniejszych pod względem wykonania i ozdób mebli, która dedykowana była mieszczanom. Do produkcji mebli wykorzystano głównie drewno sosnowe i klonowe.

Facebook
youtube
youtube